احادیثی از امام صادق (ع) و امام علی (ع)در مورد نماز

دو رکعت نماز با عطر ،بهتر از هفتاد رکعت نماز کسی که عطر نزده است.

نماز واجب بهتر از بیست حج مستحبی است.

امام علی (ع) می فرمایند:

هر کس نمازش را با اذان واقامه بخواند ،صفی از فرشتگان پشت سر او نماز می ایستند که دو طرفآن صف دیده نمی شود وهر کس که نماز خود را با اقامه تنها بخواند ،یک فرشته پشت سر او نماز می گزارد.

 

وقتی که بنده ای  سجده کرد، ابلیس فریادمی زند وای بر من ! او اطاعت کرد،ولی  من معصیت کردم ، او سجده کرد و من از این عمل سرباز زدم .

 

بهترین صفهای نماز جماعت، صف اول است که صف ملائکه است و بهترین جای صف اول، سمت راست امام است.

 

 

صفوف خالی نماز جماعت را پر کنید. و هر کسی که قدرت دارد صف اول را کامل کند یا پهلوی صف اول را پر کند، این کار را انجام دهد. به درستی که این کار نزد پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) پسندیده است. و صفهای نماز جماعت را کامل کنید، به درستی که خدا و ملائکه درود می فرستند بر آنان که صفوف را تکمیل کنند.

 

برتری خاص نماز جماعت صبح

 

کسی که نماز صبح را به جماعت بخواند، نمازش در میان نیکان بالا برده می شود و آن روز «نام او» در جرگه پارسایان نوشته شود.

 

مدت زمان نمازجماعت

 

و هنگامی که به نماز جماعت برای مردم می ایستی، باید نمازت نه نفرت آور و نه تضییع کننده باشد. (نه آنقدر آن را طول بده که موجب تنفر مأمومین شود و نه آنقدر سریع که نماز را ضایع کنی) چرا که در بین مردمی که با تو به نماز ایستاده اند، هم بیمار وجود دارد و هم افراد حاجتمند هست.

 

رعایت حال نمازگزاران در نماز جماعت

 

 

و با مردم همانند ناتوان ترین آنان نماز بگزارید. (با طول دادن آن موجبات زحمت آنان را فراهم نیاورید) و سبب فتنه و فساد نباشد.

 

مواظبت بر نماز جماعت

 

جوانمردی در هنگام حضور در وطن شامل تلاوت قرآن و هم نشینی با علماء و نگریستن در احکام دین و مواظبت بر نماز خواندن در جماعتها است.

 

/ 0 نظر / 120 بازدید